Összességében nehéz meghatározni olyan uralkodó “technikákat”, amelyek hozzájárulnak a kreatív belátás eléréséhez, azon egyszerű oknál fogva, hogy szinte minden általunk megkérdezett újságíró több ilyen technikát is alkalmaz, és bár tartalmilag hasonlóak, formájukban igen változatosak. Csoportosításunk tehát meglehetősen bizonytalan.

Azokat, akik saját maguk keresik a kreatív utakat és megközelítéseket, “elemzőkre” és “improvizátorokra” osztják. Az előbbieknek világosan meghatározott témával kell rendelkezniük a munkájukhoz, és egy koncepcióval, mint hozzávetőleges modellel. A megkérdezett újságírók közül sokan általában jobban szeretik, ha “maguk határozzák meg őket, legalábbis vázlatosan, mielőtt megismerkednének a helyzettel, a problémákkal és a tényekkel”. Mások viszont el sem kezdenek megismerkedni egy bizonyos mennyiségű, a jövőbeli újságírói munkához szükséges információval, és ha már összegyűjtötték, egyszerűen nem látják a felhasználási lehetőségeket egy bizonyos ideig:

  • általában az szokott történni, hogy ha már egyszer kiírtad magad az információs műfajokban, akkor addig ápolod a fő anyagodat, amíg egy eredeti csavar nem születik, vagy amíg a még szükséges tények meg nem jelennek;
  • gyakran megesik velem, hogy az általam periférikusnak hitt tények egy idő után hirtelen a fő történetté válnak;
  • Minden jelentősebb adásomat úgy fogalmaztam meg és valósítottam meg, hogy egy második körben megismertem a szereplőket és a problémákat.

Serkentő inspiráció

Hogyan lehet stimulálni egy kreatív ember tudatalatti munkáját? Végtére is, ez megelőzi a fázisban az ihlet, és ez volt akkor hirtelen hirtelen világosan látni az eredeti csavar téma, és ami a legfontosabb -, hogyan hozza életre, az érzés, hogy valaki javasolta a megoldást, szinte tegye az agyban valahonnan kívülről, az ötlet hirtelen, erőfeszítés nélkül, talán, ez az ihlet …

Nevezzük az ingerek első csoportját figyelemelterelésnek. Az ember úgymond félreteszi a megoldáskeresés feladatát, és egy idegen, kedvenc tevékenységébe kezd. De valami olyan dologgal, ami nem igényel sok gondolkodást – zenehallgatás, könyvek vagy magazinok lapozgatása, hangszeren való játék vagy szerencsét próbálni egy online kaszinó – vagy teljesen ellazulhat, vagy belemerülhet egy összetett stratégia felépítésébe. Aggódj a nyereményed miatt, és gondolkodj azon, hogyan tudnád még megsokszorozni. A vadonatúj Nomini online kaszinó például triviális játékokat és versenyeken zajló csatákat is kínál, amelyeken lenyűgöző bónuszokat kaphat.

Az általunk rendszerezett ösztönzők második csoportja általában időtlenebb, bármely tevékenységi időszakra jellemző. Nevezzük őket szuggesztívnek. Sok gyakorló szakember például inkább csoportokban kommunikál (baráti társaságokban, gyakrabban az újságírásban, különböző érdekklubokban), ahol egyenlő beszélgetőpartnerek között lehetséges a véleménycsere. Nagyon értékes az emberekkel való beszélgetés. Ez mindig arra késztet, hogy önkéntelenül is mozgósítsuk magunkat valamilyen módon, és implicit módon megérezzük az emberek reakcióit is valamire.

A harmadik csoportba, amely a technikai ösztönzők közé sorolható, azok tartoznak, amelyek arra ösztönzik az embereket, hogy a leendő mű legeredetibb elemeit keressék: a fő történetszálakat, a képeket, a műfajt, amelyben bemutatják, és valamilyen nyelvet.

A megkérdezett újságírók itt találták a legnagyobb eltérést a kreatív munka technológiájában. Ez az egész gondolkodási időszak közvetlenül megelőzi a mű fordításának folyamatát, így már egyfajta algoritmust is megfogalmaznak a konkrét munkájukhoz. Mindazonáltal szükség van valamilyen ösztönzésre.

Ide sorolhatjuk azt a kreatív tevékenységet is, amely az anyag helyes arányainak előzetes keresését jelenti az egyes részek között. Egyes újságírók például első alkotói késztetésükben egyszerre írják meg az elejét és a végét, és később mindent, ami a kettő között van, vagy a közepén kezdik, vagy különböző részeket vázolnak fel a papírra anélkül, hogy még eldöntenék, hová helyezzék őket. De a legfontosabbak minden újságírói munka számára az első szavak, amelyek a legtöbbször az összes további bemutatott esemény kulcsát jelentik. Fájdalmasan sokáig keresed őket, de aztán, miután meghallottad őket, hirtelen rájössz, hogy velük együtt láttad az egész művet.

Végül a negyedik csoport a szervezeti ösztönzők. Hogyan teremtünk olyan feltételeket, hogy a tudatalatti elménk tökéletesen konkrét és szükséges mennyiségű kreatív termelést hozzon létre? Az általunk vizsgált újságírók, mint az elemzésből kiderült, nagyjából egyenlő arányban oszlanak meg az úgynevezett baglyok és a szajkók között. Azok, akik szeretnek éjszaka dolgozni, csak azt a sajátosságot jegyzik meg, hogy ilyenkor hiányzik egy jó adag kritikusság, így később nagyobb figyelmet kell fordítani a szerkesztésre-felülvizsgálatra, vagy néha el kell hagyni olyan ötleteket, anyagokat, amelyek az éjszakai munka során teljesen elfogadhatónak tűntek. A válaszadók kétharmada a tökéletes csendet részesítette előnyben az alkotómunka során, illetve azt, hogy ne zavarják meg őket véletlenszerű kérdések vagy telefonhívások. Figyelemre méltó, hogy a felmérés szerint az újságíróknak csak egynegyedénél voltak olyan körülmények, amelyek az alkotó munkához meglehetősen megfelelőnek mondhatók.

Hogyan lehet tökéletesíteni egy szöveget?

Majdnem minden válaszadó egyetértett azzal a nézettel, hogy a szakmai feladatok ellátása gyakran magában foglalja az újságírói munkán való kreatív munkát olyan körülmények között, amelyek vagy közel állnak a szélsőségeshez (időhiány, felelősség a végeredményért), vagy ahol nincs lehetőség arra, hogy várjunk az ihletre. De ebben az esetben is általában van egy elválasztás az előkészítő alkotómunka és maga a munka között, mint például az íróasztalnál ülés.

Ezt a szakaszt követi a verifikáció, amikor az új megoldás funkcionális értéke és a létrehozott megoldás jelentősége a korábban intuitívan kreatív feladat szempontjából kerül ellenőrzésre, és a logikus gondolkodás szintje újra bekapcsolódik. Ezután kezdődik a tulajdonképpeni véglegesítés, amely a tömegkommunikációs munka azon változatát hozza a kívánt szintre, amely megfelel az ötlet kreatív megtestesülésének egyéni (esetleg szubjektív) felfogásának.

Az ilyen típusú tevékenység sajátossága leggyakrabban az alkotói aktus végső műveletében rejlik – a szöveg finomításában és a folyóirat tervezési lehetőségeihez, a televíziós vagy rádiós stúdió technikai eszközeihez stb. való igazításában. Az újságírói munka kollektív jellege és a média társadalmi felelősségének elve olyan feladatokat is meghatároz, mint annak megállapítása és értékelése, hogy a munka tartalma és formája mennyiben tér el az elképzeléstől, a megbízástól és az elfogadott minőségi kritériumoktól, és mennyire felel meg az átfogó megfelelőség követelményének.